Salam Pembuka Bicara

Selamat datang ke Blog Cikgu..
kepada cikgu-cikgu dan murid-murid, diharap blog ini sedikit sebanyak dapat membantu dalam pembelajaran matapelajaran sains.


Keep On Supporting My Blog!!! TQ

Saturday, October 6, 2012

RANCANGAN PEMBELAJARAN TAHUN 5 (RPH UNIT 1.2)


RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN  BERTURUTAN
RPH UNIT 1.2
Matapelajaran             : Sains
Kelas                            : 5  Cerdas
Tarikh                          : 19.02.2012              
Masa                            :  9.45 – 10.45 pagi ( 60 minit )
Bilangan murid            : 40 orang
Tajuk                            :Keadaan Bahan

Objektif Pelajaran     :1.2 Memahami bahawa bahan boleh berubah dari satu  keadaan
                                       kepada  keadaan yang lain.
                                      i ) Menerangkan air boleh berubah keadaan daripada cecair kepada
                                       pepejal dan gas
                                      ii )Menjalankan  eksperimen untuk  mengenalpasti proses yang terlibat
                                        apabila bahan berubah dari satu keadaan kepada keadaan yang lain.
                                    
Hasil Pembelajaran   : Pada akhir pengajaran murid dapat :
Psikomotor
             i)   Menjalani eksperimen untuk  mengenalpasti proses yang terlibat
                   apabila bahan berubah dari satu keadaan kepada keadaan yang lain.
Kognitif:
            i)  Murid dapat menerangkan proses yang terlibat apabila bahan berubah keadaan
            ii) Murid boleh menyatakan faktor yang mempengaruhi penyejatan
            Efektif:
i) Hormat-menghormati dan berdisiplin

Kemahiran  Proses Sains:membuat pemerhatian ,berkomunikasi
BBM                           :ais, air, bikar, penunu bunsen
Pengetahuan Sedia ada  :  Murid telah mengetahui sifat bahan
Pendekatan             :Konstruktivisme
Nilai-nilai               :Berani,rajin,bersyukur dan berdisiplin
Kemahiran             :Menjana  idea,menghubung kait,


Langkah


Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi

( 7 minit )



Perubahan
*rumah yang berselerak
 berubah menjadi kemas

1.Guru menunjukkan
    gambar 1,diikuti 
    gambar 2
2.Menyoal murid apakah perbezaan gambar 1 dan gambar 2
*ruang  tamu yang  berselerak
*ruang tamu yang kemas
2.Guru menyatakan perubahan pada ruang tamu itu
3.Membawa murid kepada tajuk hari ini iaitu perubahan keadaan  bahan.
4.Menerangkan keadaan bahan juga boleh berubah.


Murid memerhati gambar dan menceritakan perbezaan gambar 1 dan gambar 2



Strategi/Kaedah :
Berpusatkan murid dan guru
ABM:
- gambar 1 dan 2
Nilai:
-Semangat
-Patuh
KBBK :
Menjana idea

   Langkah 1
( 10 minit)



*        Proses  peleburan
*          Perubahan bahan
*          Pepejal - cecair
*       

 1.Menyoal murid bagaimana hendak mengubah ais menjadi air?
2.Menyuruh murid melakukan cadangan mereka .
3.Guru menyuruh murid memerhatikan
perubahan bahan.
4.Menjelaskan proses peleburan berlaku apabila bahan pepejal bertukar menjadi cecair

Murid memberi beberapa cadangan
*letak di bawah kipas
*jemur di bawah cahaya matahari
*letak di atas api
*masukkan air panas


Strategi/Kaedah :
Berpusatkan guru
dan murid
ABM:ais.bikar
 Nilai :
-Jujur
-Menghormati
KBKK :
-Menjana Idea

Langkah 2
    (20 minit)


Pendidihan
Cecair  - gas
Penyejatan
Cecair-gas
Kondensasi
Gas-cecair
Pembekuan
Cecair-pepejal
Peleburan
Pepejal-cecair

1.Guru  memanaskan air ke dalam bikar sehingga mendidih.
2.Menyuruh murid mengenalpasti perubahan yang berlaku.
 3.Menyuruh murid memasukkan ketul ais ke dalam gelas dan melihat apa yang terbentuk di luar gelas
3.Guru menayangkan slide yang menunjukkan proses penyejatan dan penyejukbekuan .

1.   Murid melihat guru mendidihkan air dan memerhati perubahan pada cecair.
2.Muridmemasukkan ais ke dalam gelas,membiarkan seketika dan melihat apa yang terbentuk di luar gelas
3.Murid mendengar penerangan guru mengenai proses penyejatan dan penyejukbekuan
.
a.           

Strategi/Teknik :
Berpusatkan guru dan murid
ABM:gelas,ketul ais,penunu Bunsen ,bikar,slide
Nilai:
 -Patuh pada arahan
-Menghargai masa
KBKK
-Kreatif
-Menjana Idea



Langkah 3
( 15 minit )



Pendidihan
Cecair  - gas
Penyejatan
Cecair-gas
Kondensasi
Gas-cecair
Pembekuan
Cecair-pepejal
Peleburan
Pepejal-cecair

1.Guru menyuruh murid memberi beberapa contoh proses perubahan bahan yang berlaku di dalam kehidupan seharian mereka.


1.Murid memberi jawapan mengikut pengalaman masing-masing
Contoh:
*Menjemur baju basah, air bertakung menjadi kering
(penyejatan)
*membuat ais krim
(penyejukbekuan)
*Coklat Cadbury menjadi lembik
(peleburan)
*gelas yang berisi ais,
 Di luar gelas ada titisan air(kondensasi)
.

Strategi/Kaedah :
Berpusatkan murid dan guru
 Nilai:
-Berani
-Yakin
KBKK :
-Menjana Idea
-Mengingat kembali


Penutup
( 5 minit )

Rumusan

Proses yang terlibat
*pendidihan
*penyejatan
*penyejukbekuan
*peleburan
*kondensasi

1.Guru menyoal murid
   untuk menguji
   pemahaman murid
Contoh soalan
Sebutkan perubahan bahan jika proses pendidihan berlaku?

1.Murid menjawab soalan guru.


1 comment: