RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN BERTURUTAN
RPH
UNIT 1.2
Matapelajaran : Sains
Kelas : 5 Cerdas
Tarikh : 19.02.2012
Masa : 9.45 – 10.45 pagi ( 60 minit )
Bilangan
murid : 40 orang
Tajuk :Keadaan Bahan
Objektif Pelajaran
:1.2 Memahami bahawa bahan boleh berubah dari satu keadaan
kepada keadaan yang lain.
i )
Menerangkan air boleh berubah keadaan daripada cecair kepada
pepejal
dan gas
ii
)Menjalankan eksperimen untuk mengenalpasti proses yang terlibat
apabila
bahan berubah dari satu keadaan kepada keadaan yang lain.
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran murid dapat :
Psikomotor
i) Menjalani eksperimen untuk mengenalpasti proses yang terlibat
apabila bahan berubah dari
satu keadaan kepada keadaan yang lain.
Kognitif:
i) Murid dapat menerangkan proses yang terlibat
apabila bahan berubah keadaan
ii) Murid boleh menyatakan faktor
yang mempengaruhi penyejatan
Efektif:
i)
Hormat-menghormati dan berdisiplin
Kemahiran Proses Sains:membuat pemerhatian ,berkomunikasi
BBM :ais,
air, bikar, penunu bunsen
Pengetahuan Sedia ada : Murid telah mengetahui sifat bahan
Pendekatan :Konstruktivisme
Nilai-nilai :Berani,rajin,bersyukur dan berdisiplin
Kemahiran :Menjana idea,menghubung kait,
Langkah
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set
Induksi
(
7 minit )
|
Perubahan
*rumah yang berselerak
berubah menjadi kemas
|
1.Guru menunjukkan
gambar 1,diikuti
gambar 2
2.Menyoal murid apakah perbezaan
gambar 1 dan gambar 2
*ruang tamu yang
berselerak
*ruang tamu yang kemas
2.Guru menyatakan perubahan pada
ruang tamu itu
3.Membawa murid kepada tajuk hari
ini iaitu perubahan keadaan bahan.
4.Menerangkan keadaan bahan juga
boleh berubah.
|
Murid memerhati gambar dan
menceritakan perbezaan gambar 1 dan gambar 2
|
Strategi/Kaedah :
Berpusatkan murid dan guru
ABM:
- gambar 1 dan 2
Nilai:
-Semangat
-Patuh
KBBK
:
Menjana idea
|
Langkah 1
(
10 minit)
|
Proses
peleburan
Perubahan bahan
Pepejal - cecair
|
1.Menyoal murid bagaimana hendak mengubah
ais menjadi air?
2.Menyuruh murid melakukan cadangan
mereka .
3.Guru menyuruh murid memerhatikan
perubahan bahan.
4.Menjelaskan proses peleburan
berlaku apabila bahan pepejal bertukar menjadi cecair
|
Murid memberi beberapa cadangan
*letak di bawah kipas
*jemur di bawah cahaya matahari
*letak di atas api
*masukkan air panas
|
Strategi/Kaedah :
Berpusatkan guru
dan murid
ABM:ais.bikar
Nilai :
-Jujur
-Menghormati
KBKK
:
-Menjana Idea
|
Langkah
2
(20 minit)
|
Pendidihan
Cecair - gas
Penyejatan
Cecair-gas
Kondensasi
Gas-cecair
Pembekuan
Cecair-pepejal
Peleburan
Pepejal-cecair
|
1.Guru memanaskan air ke dalam bikar sehingga
mendidih.
2.Menyuruh murid mengenalpasti
perubahan yang berlaku.
3.Menyuruh murid memasukkan ketul ais ke
dalam gelas dan melihat apa yang terbentuk di luar gelas
3.Guru menayangkan slide yang
menunjukkan proses penyejatan dan penyejukbekuan .
|
1.
Murid melihat guru mendidihkan air dan memerhati perubahan pada
cecair.
2.Muridmemasukkan ais ke dalam
gelas,membiarkan seketika dan melihat apa yang terbentuk di luar gelas
3.Murid mendengar penerangan guru
mengenai proses penyejatan dan penyejukbekuan
.
a.
|
Strategi/Teknik
:
Berpusatkan guru dan murid
ABM:gelas,ketul ais,penunu Bunsen
,bikar,slide
Nilai:
-Patuh pada arahan
-Menghargai masa
KBKK
-Kreatif
-Menjana Idea
|
Langkah
3
(
15 minit )
|
Pendidihan
Cecair - gas
Penyejatan
Cecair-gas
Kondensasi
Gas-cecair
Pembekuan
Cecair-pepejal
Peleburan
Pepejal-cecair
|
1.Guru menyuruh murid memberi
beberapa contoh proses perubahan bahan yang berlaku di dalam kehidupan
seharian mereka.
|
1.Murid memberi jawapan mengikut pengalaman
masing-masing
Contoh:
*Menjemur baju basah, air bertakung
menjadi kering
(penyejatan)
*membuat ais krim
(penyejukbekuan)
*Coklat Cadbury menjadi lembik
(peleburan)
*gelas yang berisi ais,
Di luar gelas
ada titisan air(kondensasi)
.
|
Strategi/Kaedah
:
Berpusatkan murid dan guru
Nilai:
-Berani
-Yakin
KBKK
:
-Menjana Idea
-Mengingat kembali
|
Penutup
(
5 minit )
Rumusan
|
Proses yang terlibat
*pendidihan
*penyejatan
*penyejukbekuan
*peleburan
*kondensasi
|
1.Guru menyoal murid
untuk menguji
pemahaman murid
Contoh soalan
Sebutkan perubahan bahan jika proses
pendidihan berlaku?
|
1.Murid menjawab soalan guru.
|
a good guide for us
ReplyDelete