RANCANGAN PEMBELAJARAN
HARIAN BERTURUTAN
RPH UNIT 1.1
Matapelajaran : Sains
Kelas : 5 Cerdas
Tarikh : 18.02.2012
Masa : 9.45 – 10.45 pagi ( 60 minit )
Bilangan
murid : 40 orang
Tajuk :Keadaan Bahan
Objektif Pelajaran
: 1)Memahami bahan wujud dalam tiga keadaan iaitu pepejal,cecair
dan gas
2)
Mengelaskan objek kepada tiga keadaan bahan
3)Menerangkan sifat-sifat pepejal,cecair
dan gas
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran murid dapat :
Psikomotor
i) Melakukan eksperimen untuk menunjukkan
sifat-sifat bahan
Kognitif
i)
Menerangkan sifat-sifat pepejal,
cecair dan gas
Efektif
i)
Bekerjasama antara ahli dalam kumpulan.
Kemahiran Proses Sains:membuat pemerhatian
,berkomunikasi,membuat eksperimen
BBM :gula
,air, guli, silinder penyukat,neraca penimbang,bekas,bikar
Pengetahuan Sedia ada:
Murid pernah melarutkan bahan ke dalam air
Pendekatan :Konstruktivisme
Nilai-nilai :Berani,rajin,bersyukur dan berdisiplin
Kemahiran :Menjana idea,menghubung kait,
Langkah
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Murid
|
|||
Set Induksi
( 7 minit )
|
Perbezaan
antara
·
gula
·
air mineral
*gula
keras
*air
mengalir
*gula
manis
*air
tawar
|
1.Guru menyoal
murid apakah
perbezaan
antara
gula dan air?
|
Murid
memberi jawapan mengikut pengalaman mereka
|
Strategi/Kaedah :
Berpusatkan murid
ABM:
-
Gula ,air mineral
-Kad
imbasan
Nilai:
-Semangat
-Patuh
KBBK :
Menjana
idea
|
Langkah 1
( 10 minit)
|
Keadaan
bahan
·
Pepejal
·
cecair
·
gas
|
1.Guru
menunjukkan
gambar benda.
2.Menyuruh
murid membuat pengelasan mengikut kefahaman masing-masing
3.
Guru menjelaskan benda terebut boleh dikelaskan mengikut keadaan
bahannya
|
1.Murid
mengelas benda yang ditunjukkan oleh guru melalui slide
|
Strategi/Kaedah :
Berpusatkan murid
dan
guru
ABM.slide
Nilai :
-Jujur
-Menghormati
KBKK :
-Menjana
Idea
|
Langkah 2
(20 minit)
|
Sifat-sifat bahan
§ Pepejal
Ada jisim
Bentuk yang tetap
Ada isipadu
§ Cecair
Ada jisim
Ada isipadu
Mengikut bentuk bekas yang diisi
§ Gas
Ada jisim
Bentuk tidak tetap
Boleh dimampatkan
|
.
Guru
membimbing murid membuat eksperimen bagi mengenalpasti sifat-sifat bahan
1.
Menimbang
guli-ada jisim
2.memasukkan
guli ke dalam silinder penyukat –ada isipadu
3.
Memasukkan guli ke dalam bikar
-bentuk
yang tetap.
4.Menimbang
air- ada jisim
5.Menuang
air ke dalam silinder penyukat-ada isipadu
6.Menuang
air ke dalam bekas yang berbeza-mengikut bekas yang diisinya
7.meniup
belon-gas memenuhi ruang
8.meniup
2 belon dan gantung pada pembaris.
Cucuk
dengan jarum pada salah satu belon-
Gas
ada jisim
9.memicit
picagari-gas boleh dimampatkan
|
a. Murid menjalankan eksperimen berkumpulan
dibawah pimpinan guru.
|
Strategi/Teknik :
Berpusatkan
guru
dan
guru
mengeksperimen
ABM:guli,air,belon,bikar.
Bekas,silinder
penyukat dan neraca mampatan,picagari,be nang
Nilai:
-Patuh pada arahan
-Menghargai
masa
KBKK
-Kreatif
-Menjana
Idea
|
Langkah 3
( 15 minit )
|
Sifat-sifat bahan
§ Pepejal
-Ada jisim
-Bentuk yang
tetap
-Ada isipadu
§ Cecair
-Ada jisim
-Ada isipadu
-Mengikut
bentuk
bekas yang
diisi
§ Gas
-Ada jisim
-Bentuk tidak
tetap
-Boleh
dimampatkan
|
1.Guru
mengedarkan lembaran kerja kepada
murid yang mengandungi
Jadual
pengelasan.
2.Guru
menyenaraikan beberapa gambar.
3.Murid
mengelas mengikut keadaan bahan.
4.Murid
menjawab soalan yang terdapat dalam lembaran kerja.
Contoh
soalan:
Apakah
sifat batu?
Nyatakan
sfat-sifat gas
|
1.Murid melengkapkan
jadual pengelasan
2.Murid
menyenaraikan sifat-sifat bahan mengikut kehendak soalan
|
Strategi/Kaedah :
Berpusatkan murid
Nilai:
-Berani
-Yakin
KBKK :
-Menjana
Idea
-Mengingat
kembali
|
Penutup
( 5 minit )
Rumusan
|
Keadaan
bahan
·
Pepejal
·
cecair
·
gas
Sifat-sifat
pepejal,cecair dan gas.
|
1.Guru
menyoal murid untuk menguji pemahaman
murid
Contoh
soalan
1.
Nyatakan sifat-sifat pepejal?
2.Beri
beberapa contoh bahan pepejal?
|
1.Murid
menjawab soalan guru.
|
|
No comments:
Post a Comment